środa, 2 marca 2011

Gry on-line a bezpieczeństwo dziecka

Internet stanowi bogate żródło rozrywki dla dzieci, oferując naszym pociechom szeroką gamę gier tematycznych. W dobie kiedy komputer z dostępem do Internetu stanowi wyposażenie praktycznie każdej szkoły i domu, dzieci już od najmłodszych lat poznają fantastyczne możliwości zabawy jakie dają gry komputerowe i gry on-line. 
 
Rodzice zpominją jednak nadzorować lub ukierunkowywać eksperymentowanie i zabawę dziecka w Internecie. Eksploratory Internetowe wyszukują witryny na podstawie wpisanego hasła z zawrotną prędkością, dostarczając mnóstwo wyników, które nie zawsze zawierają treści przeznaczone dla dzieci. Przykładowo w  wyszukiwarce Google hasło ''gry" w ciągu zaledwie 0,09 sekundy daje nam około 109,000,000 wyników.  Zadaniem każdego rodzica jest uchronić dziecko od oglądania niepożądanych i nieodpowiednich treści. 83% rodziców przyznaje, że ich dzieci grają w gry on-line bez nadzoru.
 
Na portalach oferujących darmowe gry on-line dziecko ma możliwość wyboru przeróżnych kategorii gier  poczynając od  logicznych, zręcznościowych i przygodowych nie stanowiących wiekszego zagrożenia dla prawidłowego rozwoju psychicznego i społecznego dziecka, a kończąc na grach akcji, wyścigach i tzw. strzelankach, bijatykach i randkach.
 
Prawidłowy rozwój psychospołeczny dziecka jest szczególnie determinowany bodźcami audio-wizualnymi odbieranymi przez nie w codziennym funkcjonowaniu. W ten sposób w adekwatnym środowisku dziecko przyswaja normy i zasady panujące w danej kulturze, uczy się  komunikacji, prawidłowości w relacjach międzyludzkich oraz nabywa wrażliwości i współczulności.
Gry nacechowane wulgaryzmami, agresją i chorobliwym współzawodnictwem stanowią ogromne zagrożenie dla prawidłowego wrastania dziecka w kulturę. 
Konieczne jest aby rodzice byli świadomi zagrożeń czyhających na dzieci w Internecie. Obowiązkiem rodzica jest nadzór pracy dziecka z komputerem, ochrona jego niewinności, a także zapewnienie odpowiedniej dla wieku rozrywki i nauka odpowiedzialnego i świadomego korzystania z Internetu.
Powodzenia.
P&P

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz